Dlaczego warto odwiedzić naszą restaurację w Grębiszewie?

Pragniemy zaprosić Państwa do odkrycia wyjątkowej wystawy, która przeniesie Was w magiczny świat historii i piękna instrumentów muzycznych.
Nasz rodzinny skarb, składający się aż z 56 skrzypiec, wypełnia ściany restauracji, które opowiadają nie tylko o historii muzyki, ale także o pasji i oddaniu naszej rodziny dla tej dziedziny sztuki.
Sercem kolekcji są skrzypce– klejnoty muzyczne, w tym wiernie odtworzone repliki mistrzowskich dzieł takich lutników, jak Antoni Stradivari czy Jakob Steiner.
Zachęcamy Was do zgłębiania historii lutnictwa oraz do zanurzenia się w atmosferze, którą stworzyliśmy specjalnie dla Was. Możecie podziwiać kunszt ich wykonania, poznać tajemnice ich tworzenia.

Skrzypce to zdecydowanie najpopularniejszy, a zarazem najmniejszy przedstawiciel instrumentów smyczkowych. Ich niezwykłe walory doceniali nie tylko geniusze muzyczni, jak Vivaldi czy Bach, ale również przedstawiciele muzyki nowoczesnej.
Swoją dzisiejszą formę skrzypce otrzymały około 400 lat temu, lecz ich historia rozpoczęła się jeszcze w czasach starożytnych. Zgodnie z mitologią grecką wynalazcą skrzypiec był sam Orfeusz, a do perfekcji doprowadziła je Safona, tworząc dla nich smyczek naciągnięty końskim włosiem. Co ciekawe, wielu badaczy twierdzi jednak, że początku ich współczesnej formy należy szukać przede wszystkim na terenach Polski.
Zgodnie z ich hipotezą skrzypce wyewoluowały ze staropolskiego instrumentu o wdzięcznej nazwie gęśle, czyli prymitywnego, ludowego instrumentu smyczkowego. W okresie renesansu opracowano, polskie skrzypce, będące podstawą do opracowania barokowej, znanej do dnia dzisiejszego konstrukcji skrzypiec.
Okres baroku – wiek XVII i pierwsza połowa XVIII wieku – jest już okresem ogromnej popularności tego instrumentu.
W tym okresie w całej Europie istniało wiele zakładów lutniczych produkujących skrzypce – głównie we Włoszech, Francji i Niemczech. Zajmowały się tym całe rody lutników, przekazując sobie szczegóły i tajemnice produkcji.

Inne artykuły